Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto Levice

ANKETA: Uvítali by ste v Leviciach vznik prírodného cintorína?Vytlačiť
 

ilustračný obrázok

Budovanie tzv. prírodných cintorínov je vo svete novým trendom. Dôvodom je zvyšovanie ekologického povedomia ľudí a potreba byť bližšie k prírode. Prírodné pohrebníctvo je prepojením šetrnosti k prírode s úctou k ľuďom.

Na prírodných cintorínoch nenájdete klasické náhrobky, ich funkciu preberajú stromy či iné rastliny a mená zosnulých nesú malé ceduľky. Nenájdete tu umelohmotné kvetiny ani kahance, aby sa mohlo miesto prirodzene vyvíjať. Sviečky sa zapaľujú na jednom mieste, väčšinou plávajúce na vodnej hladine.

Prírodné pohrebníctvo je duchovne otvorené a má v ňom priestor akékoľvek vierovyznanie či spiritualita. Obrad tak môže viesť kňaz, obradník či ktokoľvek, koho si pozostalá rodina zvolí. Posledné rozlúčky sa môžu odohrávať pod korunami stromov, v neformálnej atmosfére a v réžii pozostalých.

Prvý takýto cintorín na Slovensku, tzv. Záhradu spomienok, založili pred dvomi rokmi vo Zvolene. V Leviciach by bola možnosť vytvoriť takýto priestor v novej časti areálu cintorína v blízkosti urnového hája.

Uvítali by ste v Leviciach vznik prírodného cintorína?

Anketa

 

foto: CEEV ŽIVICA


 
 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
23.9.2019
ÚvodÚvodná stránka