Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Výmena jódových tabliet v LeviciachVytlačiť
 

ilustračný obrázok

Mestský úrad v Leviciach oznamuje občanom, že v priebehu novembra a decembra bude zabezpečovať bezplatnú výmenu jódových tabliet pre obyvateľstvo, organizácie a podniky. Tablety sa vymieňajú z dôvodu uplynutia ich expiračnej doby.

Výmena tabliet sa uskutoční od 6. novembra do 15. decembra 2017 v čase od 08,00 do 15,00 hodiny denne, okrem sviatkov, soboty a nedele. Výdajné miesto bude zriadené v priestoroch Klubu dôchodcov na Tekovskej ulici č. 6. (vchod do vestibulu predajne s nábytkom,  oproti predajni COOP Jednota – Tekovská 5, miesto bude označené). Tablety môže vymeniť  jeden člen rodiny starší ako 15 rokov pre celú rodinu.  Profylaktiká sa budú vydávať na základe predloženého občianskeho preukazu, prevzatie sa potvrdí podpisom. Zároveň je možné na mieste odovzdať staré jódové tablety.

Výmena tabliet pre obyvateľov mestských častí mesta Levice bude vykonaná zamestnancami mesta priamo v mieste bydliska po vyhlásení v rozhlase príslušnej mestskej časti.

Obyvatelia, ktorí výmenu jódových tabliet nestihnú v určenom termíne, si môžu vymeniť jódové tablety v dňoch od 2. januára  do 19. januára 2018 v čase od 08,00 do 15,00 hodiny denne, okrem sviatkov, soboty a nedele v priestoroch Klubu dôchodcov na Tekovskej ulici č. 6. 

Jódová profylaxia je jedným z doplnkových protiradiačných opatrení, ktoré sa realizujú pri udalosti III. stupňa  - núdzový stav v okolí AE Mochovce. Táto udalosť bude oznámená obyvateľstvu sirénou, mestským, obecným a štátnym rozhlasom. Jódová profylaxia spočíva v použití preparátov obsahujúcich stabilný (nerádioaktívny) jód, napríklad jodid draselný (KI), ktoré blokujú absorbciu rádioaktívneho jódu štítnou žľazou. Nechráni proti vnútornému ožiareniu inými rádionuklidmi. Je doplnkom k ostatným opatreniam a v žiadnom prípade ich nenahradzuje. Účinnosť jódovej profylaxie závisí na včasnom podaní preparátov. Ak sa ich podanie uskutoční 1 až 6 hodín pred začiatkom príjmu rádioaktívneho jódu, je ochrana takmer úplná. Jódové tabletky je potrebné podávať okamžite, najneskoršie do dvoch hodín od začiatku vdychovania rádioaktívneho jódu. Pri dlhodobom alebo vysokom príjme rádioaktívneho jódu sa podávanie tabliet opakuje a to spravidla po 48 hodinách.


 
 

dnes je: 19.12.2018

meniny má: Judita

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
19.12.2018
ÚvodÚvodná stránka