Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zimná údržba ciest po novom. Vlastníci domov už nemusia čistiť chodníkyVytlačiť
 

V zmysle novely Zákona č. 135/1961 o pozemných komunikáciách  sa o mestské chodníky už nebudú musieť starať ľudia z priľahlých domov. Táto povinnosť prešla od mája tohto roku na vlastníkov alebo správcov chodníkov. Podľa prijatej zmeny tak budú odstraňovať nedostatky na chodníkoch (poľadovica, sneh) správcovia miestnych komunikácií. Tí budú zodpovedať i za škody, ktoré vznikli v dôsledku znečisteného alebo zľadovateného chodníka.

ilustračný obrázok

Mesto Levice z tohto dôvodu prijalo opatrenia, aby v rámci zimnej údržby mohlo zabezpečiť schodnosť chodníkov v zmysle uvedeného zákona. Doteraz mesto zabezpečovalo zimnú údržbu v dĺžke 110 km ciest a 36 km chodníkov, po novom to bude o 54 km chodníkov viac. Pracovníci mestského úradu s pracovníkmi firmy Vialle, vykonávajúcej údržbu miestnych kominikácií, zmapovali cesty a chodníky a navrhli nové trasy zimnej údržby. Strojné čistenie je navrhnuté čo najefektívnejšie, aby boli minimálne prejazdy vozidiel. Najdôležitejšie trasy v meste sa budú čistiť prioritne, následne ďalšie časti mesta podľa spracovaného plánu zimnej údržby. Ako uviedol výrobný riaditeľ spoločnosti, na zimnú údržbu podľa novej legislatívy sú pripravení strojne aj personálne. Pri zimnej údržbe spoločnosť využíva traktory s radlicami na čistenie ciest, parkovísk a pešej zóny, multikáry na čistenie a posyp chodníkov, vozidlá na pluhovanie a posyp ciest a nakladače na posypový materiál a nakladanie snehu. Na posýpanie sa používa inertné posypové kamenivo, soľ, miešaný materiál (kameň a soľ) a piesok.

Na základe fyzického zmapovania trás však boli identifikované prekážky na chodníkoch ako značky, odkvapové rúry, prípojky..., prípadne parkujúce autá, ktoré bránia v kvalitnom prevedení čistenia. Z toho dôvodu prosíme občanov, aby neparkovali na chodníkoch a tým uľahčili prístup čistiacej techniky počas zimnej údržby.


 
 

dnes je: 26.6.2019

meniny má: Adriána

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
26.6.2019
ÚvodÚvodná stránka