Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekt ,,Prameň osvieženia

Projekt ,,Prameň osvieženia“ bol podporený

 

logo Ekopolis                      logo Pohoda za mestom          logo Heineken

,,Tento projekt sa uskutoční vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti HEINEKEN Slovensko v rámci programu Pohoda za mestom“

 

Mestu Levice bol schválený projekt, ktorý bol vypracovaný v súlade s vyhlásenou výzvou Nadácie Ekopolis, programu Pohoda za mestom 2015. Projekt pod názvom ,,Prameň osvieženia" bol podporený vo výške 2 460 €.


Hlavným cieľom projektu „Prameň osvieženia“ je prinavrátenie spoločenskej funkcie obecnej studne v mestskej časti Horša a zároveň vytvorenie oddychového mikropriestoru pre jej obyvateľov, návštevníkov či turistov prírodnej rezervácie Horšianská dolina. Obnovou úžitkovej funkcie a pridaním rekreačnej funkcie studne a osadením mobiliáru sa vytvoria podmienky pre osvieženie a  oddych v horúcich letných dňoch. V rámci projektu sa za pomoci dobrovoľníkov, obyvateľov mestskej časti Horša i poslancov z mestského parlamentu mládeže vyčistí tento priestor od odpadkov, osadia sa lavičky, drevené nádoby a korýtka na vodu a priestor sa zveľadí aj malou výsadbou – kríkmi a kvetmi. Po ukončení úprav by sme radi zorganizovali malý výlet do prírodnej rezervácie Horšianska dolina s cieľom zastaviť sa pri „Prameni osvieženia“, kde by si mohli výletníci oddýchnuť a posadiť sa na lavičky a načerpať  sily v novom, zrevitalizovanom priestore.

 

Termín ukončenia projektu: október 2015

 

 

V mestskej časti si môžete oddýchnuť pri revitalizovanej studničke

V mestskej časti Horša vznikol nový oddychový priestor pre obyvateľov a návštevníkov  prírodnej rezervácie Horšianska dolina.

V obci bolo pôvodne päť spoločných studní, z ktorých sa dnes nevyužíva ani jedna, pretože ich úlohu prebral verejný vodovod. V súčasnosti by sa mohla ich funkcia obnoviť aspoň na rekreačné účely. V rámci projektu Prameň osvieženia vybrali zástupcovia mestského úradu spoločne s obyvateľmi mestskej časti ako najvhodnejšiu studňu na námestí.

V priebehu júna a júla sa v rámci projektu vyčistilo okolie studne, osadil plot a upravili brehy potoka. Drevené prvky studne - kaskády na vodu zo studne z dubových nádob a korýtok boli zabezpečené dodávateľsky. V auguste sa osadili lavičky a vysadili okrasné kríky a kvety, ktoré tento priestor ešte viac skrášlia. Dňa 28. septembra 2015 sa uskutočnilo slávnostné ukončenie projektu a otvorenie vynoveného priestoru za účasti zástupcov samosprávy, zhotoviteľa diela, obyvateľov mestskej časti Horša a študentov SOŠ Pod amfiteátrom v Leviciach. Súčasťou slávnostného otvorenia bola aj prechádzka po turisticko-náučnom chodníku v Horšianskej doline s odborným výkladom.

Cieľom programu, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis v spolupráci s partnerom programu ‑ spoločnosťou HEINEKEN Slovensko, je podporiť úpravu rekreačných priestorov v zázemí miest s počtom obyvateľov nad 25 000.  Národná prírodná rezervácia Horšianska dolina je s rozlohou 326 ha najväčších chráneným územím v  regióne. Prechádza cez  katastrálne územia obcí Horša (Levice), Krškany, Kmeťovce (Drženice) a Žemberovce. Za rezerváciu bola vyhlásená v r. 1976. Dolina má charakter kaňonu, skalné steny vysoké 20-30 m vytvárajú skalné veže a rebrá.  Rázovitú dedinku so zachovalou pôvodnou ľudovou architektúrou obklopujú husté lesy a romantickú atmosféru dotvára aj kľukatý potok Sikenica. Prameň osvieženia budepreto  príjemným začiatkom alebo ukončením výletov návštevníkov tejto doliny, a bude slúžiť na oddych a trávenie príjemných chvíľ vonku, v prírode.

Mgr. Miroslava Bakulová
projektový manažér


 

Pôvodný stav miesta Pôvodný stav miesta Prvý deň realizácie

Prvý deň realizácie Druhý deň realizácie Druhý deň realizácie

Výsadba Mobiliár Revitalizovaná studnička

Revitalizovaná studnička Slávnostné otvorenie zrevitalizovaného priestoru Slávnostné otvorenie zrevitalizovaného priestoru


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka