Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekt Od Kalvárie po Krížny vrch

Od Kalvárie po Krížny vrch

 

logo_nadacia_ekopolis        logo_zelene_oazy     logo_Slovnaft,a.s.

„Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a.s. v rámci programu Zelené oázy“

19. apríla 2017 sa mesto Levice dozvedelo o schválení projektu „Od Kalvárie po Krížny vrch“, ktorý bol vypracovaný na základe vyhlásenej výzvy Nadácie Ekopolis, programu Zelené oázy. Projekt bol podporený sumou 1 550,- EUR.

V rámci projektu sa vyčistí lokalita lesoparku na Kalvárii, upraví sa chodník vedúci z lesoparku na Krížny vrch, budú osadené smerovníky, panoramatická tabuľa Krížneho vrchu s označením „krížnovršských pokladov“, ošetrí a osadí sa priečelie sudu, ktoré bude vytvárať vstup do vinohradníckej lokality a vytvorí sa príjemné posedenie pod pergolou.

Hlavným cieľom projektu je prepojenie dvoch historických lokalít do jednej ucelenej trasy, čím vznikne zaujímavý, nenáročný terén pre turistov a cykloturistov o dĺžke približne 7km. Realizáciou projektu sa má zvýšiť záujem študentov, obyvateľov a návštevníkov mesta o prírodu a históriu, tak jedinečnú v oboch lokalitách – Kalvárii a Krížnom vrchu.

Do grantového programu v aktuálnom 11.ročníku prihlásilo svoje projekty 338 žiadateľov. Z nich bolo podporených 23 projektov o celkovej hodnote 56 000,-EUR.

Termín ukončenia projektu: september 2017


 

Realizácia projektu

Dňa 17.5.2017 sa uskutočnilo na Kalvárii stretnutie zástupcov mesta Levice, OZ Patrimonium Servandi a Lesov SR, o.z. Levice. Na stretnutí bola dohodnutá spolupráca na projekte týkajúca sa úpravy cestičky v časti lesíka, jeho značenia, opravy informačnej tabule, ako i brigády týkajúcej sa vyčistenie lokality od odpadkov. Ich realizovanie sa uskutoční v mesiacoch máj-jún.

prípravné stretnutie na Kalvárii  prípravné stretnutie na Kalvárii

V mesiaci máj zrealizovali členovia Združenia vinohradníkov na Krížnom vrchu opravu priečelia sudu ako i jeho osadenie na drevenú konštrukciu.

oprava a osadenie priečelia sudu  oprava a osadenie priečelia sudu

Dňa 15.6.2017 sa v časti Kalvária konala dobrovoľnícka brigáda k projektu „ Od Kalvárie po Krížny vrch“. Cieľom brigády bolo vyčistenie lesoparku na Kalvárii a úprava chodníka vedúceho cez lesopark  na Krížny vrch. Do brigády sa zapojilo prostredníctvom Mestského parlamentu mládeže skoro 200 žiakov a študentov  zo  Strednej priemyselnej školy, Ul. Fr. Hečku, Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika, Strednej odbornej školy, Ul. pod amfiteátrom  a Základnej školy,  Saratovská 85. Všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, patrí srdečné poďakovanie.

brigáda na Kalvárii  brigáda na Kalvárii

Dňa 6.10.2017 sa o 16 hod. konalo slávnostné ukončenie projektu Od Kalvárie po Krížny vrch, na realizácii ktorého spolupracovalo Mesto Levice spolu s občianskym združením Vinohradníkov Krížny vrch Levice, Lesmi SR – odštepný závod Levice, OZ Patrimonium Servandi a Strednou odbornou školou, Ul. sv. Michala 36, Levice. Projekt finančne podporila nadácia Ekopolis na základe vyhlásenej výzvy programu Zelené oázy.

Hlavným zámerom projektu bolo prepojenie dvoch vzácnych a historických lokalít v meste Levice, čím sa vytvorila zaujímavá turistická trasa spájajúca dva náučné chodníky. V minulosti boli v rámci oboch predstavených lokalít už vybudované náučné chodníky ponúkajúce výhľady na centrum mesta či okolitý región. Obe lokality sú miestom pravidelne organizovaných podujatí. Turistická trasa bude slúžiť širokej verejnosti, milovníkom prírodných krás, histórie a kultúry, školám i turistom – peším či na bicykli. Okrem nádherných výhľadov ponúka trasa aj rôzne zaujímavosti - napr. povesťami opradenú kamennú studňu či miesto výskytu slovenského "kolibríka" - včelárika zlatého.

V rámci realizácie projektu sme vyčistili lesopark nachádzajúci sa pri Kalvárii od smetí a nežiaducich porastov, sprístupnili sme tak  kedysi využívanú lesnú cestičku, osadili sme  smerovníky a panoramatickú tabuľu na Kalvárii. V časti Krížneho vrchu sme osadili nádherné vyrezávané priečelie sudu a vyrobili  pergolu a lavičky na oddych návštevníkov a turistov. Práce trvali od mája do októbra. Nadácia Ekopolis podporila projekt sumou 1550 eur a mesto Levice sumou 580 eur.

Všetkým zúčastneným srdečne ďakujeme a návštevníkom prajeme veľa nezabudnuteľných zážitkov!


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka