Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Malý Kiar

História mestskej časti Malý Kiar

mapaPrvá písomná zmienka o obci Ker pochádza z rokov 1242 - 1272, keď sa spomína ako zničená. Bola majetkom rodiny Simonyi. Simonov syn comes Adorján ju v roku 1290 dostal výmenou za štyri poplužia pôdy v Hrkovciach. Obec neskôr predal. Od roku 1392 sa jej majiteľom stal majster Štefan, syn Leökösa. V 15. storočí ju získal barón Peter Čech Levický. Z Malého Kiaru pochádza rodina Kéry. Gašpar Kéry v roku 1531 úspešne ubránil mesto Jajce pred tureckým vpádom a comes František Kéry bol v roku 1599 podžupanom hontianskej župy. V roku 1554 mala obec 2 rybníky.


pečaťPo moháčskej bitke, keď turecké vojská rozprášili nekoordinované uhorské vojská, sa juh Slovenska na takmer jeden a pol storočia stáva súčasťou Osmanskej ríše. Na území dnešného Slovenska sa odohrával boj o celoeurópsku civilizáciu. Malý Kiar sa stáva súčasťou hontianskeho náhije, tureckej územno-správnej jednotky. Vďaka tureckým daňovým súpisom sa dozvedáme, že v roku 1664 tu bolo zdanených 19 osôb v 16 domácnostiach. Obyvatelia sa živili poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Pestovali pšenicu, šošovicu, konope, chovali hovädzí dobytok, ošípané a zaoberali sa i včelárstvom.


V období novoveku sa pod vplyvom nových myšlienok humanizmu, reformácie a protireformácie postupne zrútil stredoveký názor na svet a človeka. Reformačné myšlienky sa do okolia šírili z blízkeho levického panstva. Po náboženskom spore protestantov v roku 1591 v maďarskom meste Čepregu sa Malý Kiar pridal k reformovanej kresťanskej cirkvi. Už v roku 1608 patril do tekovského seniorátu. Neskôr obyvatelia obce konvertovali na katolícku vieru.
M_KiarSo vzdelávacou činnosťou sa v obci prvýkrát stretávame až v 1. polovici 19. storočia, keď tu vyučovali tzv. čierni bratia, ktorí obhospodarovali majetky grófa Majlátha. Podľa predpokladu to boli členovia piaristického rádu, ktorý spravoval levické gymnázium. Katolícka ľudová škola v obci bola zriadená v roku 1868.
V roku 1920 mala obec 258 obyvateľov v 98 domoch. V obci fungovala vápenka, ktorej poslednými majiteľmi boli bratia Drdošovci.
V roku 1938 a vo vojnových rokoch sa Malý Kiar ocitol v novom štátnom útvare, v Maďarsku. Počas masových deportácií do koncentračných táborov boli v roku 1944 odvlečení dvaja obyvatelia židovskej národnosti.


kostolOd 1. 1. 1976 je obec Malý Kiar pričlenená k mestu Levice.
Dominantou obce je jednoloďový rokokovo-klasicistický kostol sv. Jána Nepomuckého, ktorý bol postavený v roku 1777, dôkazom čoho je stuhovaný letopočet 1777 na parapete chóru. Na hlavnom oltári do architektúry uzáveru presbytéria je vsadený rokokový obraz apoteózy sv. Jána Nepomuckého z 2. polovice 18. storočia. Na bočnom oltári sa nachádza obraz znázorňujúci smrť sv. Jozefa z 2. polovice 18. storočia. Luisézna kazateľnica (v štýle Ľudovíta XVI.) pochádza z roku 1777. V interiéri kostola sa nachádza zaujímavá ľudová drevorezba Panny Márie Mariazzelskej a plastika sv. Imricha. Organ s trojdielnou rokokovou skriňou a plastikami anjelov pochádza z roku 1744.


Kamenná prícestná plastika sv. Jána Nepomuckého v klasicistickom štýle pochádza z roku 1810. Znázorňuje kanonika vyšehradskej kapituly a generálneho vikára pražského arcibiskupstva Jána Nepomuckého, ktorý je patrónom spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach.
Klasicistickú kúriu dal postaviť začiatkom 19. storočia gróf Majláth. Prefasádovaná bola koncom 19. storočia. Je to jednopodlažná budova s pôdorysom nepravidelného T. Súčasťou objektu je i sýpka. Jej posledným majiteľom bol Juraj Majláth, ktorého pozemky si prenajímal Karol Razgha. V roku 1923 mu boli pozemky skonfiškované a rozpredané miestnym obyvateľom, ale i obyvateľom susedných obcí.

 

PhDr. Ladislav Vincze
MV SR
Štátny archív v Nitre- pobočka Levice

 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.10.2019
ÚvodÚvodná stránka