Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zvieratá

Desatoro zodpovedného majiteľa psa

1. Na začiatku
Predtým, ako sa rozhodnete zaobstarať si psíka, uvedomte si, že PES JE NA CELÝ ŽIVOT. Dobre zvážte, aké plemeno psa, aký povahový typ psa je pre Vás najvhodnejším partnerom. Berte do úvahy veľkosť Vášho bytu alebo domu a tiež finančné možnosti, ktoré treba psovi venovať (na krmivo, vakcinácie, registračné poplatky, vybavenie - obojok, náhubok, vodítko).

2. Zaregistrujte svojho psíka
Registrácia a označenie sú veľmi dôležité pre rýchle navrátanie strateného psa. Uľahčíte tým odchytovej službe prácu, mestu peniaze a sebe stres spojený s hľadaním Vášho psíka. Registrácia a evidencia psa je povinnosť každého majiteľa vyplývajúca zo zákona.

3. Nechcené šteniatka
Každoročne sa rodí obrovské množstvo nechcených šteniatok, ktoré majitelia vyhadzujú na ulicu alebo utrácajú. Pouvažujte nad sterilizáciou alebo kastráciou Vášho psíka. Nie je tak finančne náročná ako starostlivosť o šteniatka a ušetríte si množstvo nepríjemností.

4. Starajte sa o svojho psa
So svojim psom pravidelne navštevujte veterinára. Zabezpečte vakcináciu svojho psa proti besnote a ostatným infekčným ochoreniam a parazitom.

5. Okolie
Dbajte na to, aby pes neobťažovall svojim správaním okolie. Dôležitá je skorá socializácia. Umožnite svojmu psovi získať pozitívne skúsenosti s osobami a zvieratami vo Vašom okolí. Vychováte tak adaptabilnejšieho a vyrovnanejšieho psa, z ktorého budete mať radosť .

6. Sám doma
Zamyslite sa, ako dlho a v ktorých hodinách bude musieť byť Váš pes osamote. V prípade, že psíka nechávate dlhší čas doma, je vhodné ísť s ním predtým na dlhšiu prechádzku, nakŕmiť ho, skontrolovať rizikové predmety v jeho okolí, prípadne mu poskytnúť hračku, aby sa nenudil. Takto eliminujete rušenie svojich susedov nepríjemným zavýjaním a štekaním Vášho psa.

7. Bezpečnosť
Dodržiavajte upozornenia na zákaz vodenia psov. Na verejných priestranstvách, ktoré nie sú určené na voľný pohyb psov, voďte psa na vodítku. Na miestach, kde je povinnosť vodiť psa s náhubkom, dodržiavajte tieto pravidlá.

8. Čistota
Vášho psa venčite len na miestach na to určených. Neznepríjemníte život ostatným občanom a neohrozíte deti hrajúce sa v pieskoviskách. Bolo by dobré, keby si psy po sebe sami upratovali, je to však na Vás. Ak sa Váš pes vyšpiní na verejnom priestranstve, zozbierajte trus do papierového alebo igelitového vrecka a zahoďte do koša. V zónach na venčenie psov sú na to určené špeciálne koše.

9. Výcvik
Pravidelný výcvik robí život Vášho psa zaujímavejším. Naučte ho reagovať na bežné povely, uľahčíte tým život jemu a sebe tiež.

10. Sloboda
Pes nie je hračka ani väzeň. Poskytnite mu potrebnú voľnosť pohybu. Zbytočne ho neuväzujte, nechovajte psa v pivnici, na balkóne, v garáži a ani v priestoroch pre chov iného zvieraťa (v klietke, chlieve a pod.)


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
17.9.2019
ÚvodÚvodná stránka