Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekt Spoločne za nový Šiklóš

logo nadácie ekopolis     logo výzvy     logo Heineken

 

„Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti HEINEKEN Slovensko v rámci programu Pohoda za mestom.“


Dňa 8.marca 2013 sa mesto Levice dozvedelo o schválení projektu „Spoločne za nový Šiklóš“, ktorý bol vypracovaný v rámci vyhlásenej výzvy Nadácie Ekopolis, program Pohoda za mestom. Projekt bol podporený v plnej žiadanej výške 3 700 €.
V rámci projektu sa vyčistí lokalita Šiklóš od odpadu, zostrihajú sa kríky, osadia sa lavičky, informačná tabuľa, smerovníky a vytvorí sa chránené ohnisko.
Hlavným cieľom projektu je obnova a prinavrátenie pocty významnému vyhliadkovému a pamätnému miestu. Čiastkovým cieľom je, aby sa Šiklóš stal opäť súčasťou turistických výstupov, rodinných či školských výletov, cyklistických túr alebo odborného vyučovania v prírode.
Do vyhlásenej výzvy mohli zaslať projekty len mestá s počtom obyvateľov nad 25 000. Jednou z možností, kde sa mohol projekt realizovať, bola existencia rekreačného územia mimo katastra obce, napr. v blízkej dedine alebo inom menšom meste. To bol hlavný impulz, prečo mesto spracovalo projekt na obnovu Šiklóša.
Veríme, že za pomoci dobrovoľníkov prostredníctvom brigád, prinavrátime Šiklóšu „život“ a zachováme tým toto významné miesto pre ďalšie generácie.

Termín realizácie projektu: marec - október 2013

Realizácia projektu:

- plánovacie stretnutie sa konalo dňa 25.4.2013 o 17h na Šiklóši. Na stretnutí sa zúčastnilo okrem realizátorov projektu aj 12 návštevníkov lokality, ktorí vyjadrili svoj názor na súčasný stav, čo by boli radi, keby sa zachovalo, čo sa im páči a taktiež čo by prijali, aby sa doplnilo, upravilo a pod. Z rozhovorov vyplynulo, že najväčší problém vidia vo vyskytujúcom sa bordelom pod Šiklóšom, ktorý nerobí dobrý dojem. Taktiež by boli radi, keby sa opravil samotný pamätník, pribudli tu ohniská, lavičky, smetné koše - teda vzniklo miesto i pre stanovanie a vyznačila sa prístupová cesta. Odpovede boli totožné s uskutočneným anketovým prieskumom. Na záver môžeme konštatovať, že verejnosti záleží na úprave tohto priestoru a boli by radi, keby sa opäť upravil a vytvorilo by sa príjemné miesto na trávenie voľného času.

Ďakujeme všetkým, ktorí vyjadrili svoj názor či už prostredníctvom anketových lístkov, alebo priamo na stretnutí! Vážime si každú myšlienku a návrh. Vzhľadom na obmedzený rozpočet, nebude možné zrealizovať všetky návrhy naraz. Veríme však, že sa nám postupne podarí oživiť tento priestor a pritiahnuť ľudí späť do prírody.

- 1.brigáda v rámci projektu sa konala 23.5.2013 od 8,00h. Vo štvrtok, 23.mája sa konala 1. brigáda v rámci projektu, na ktorej sa zišlo 27 ľudí, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu a prispieť tak k obnove tejto lokality. V rámci brigády sa vyzbieral odpad-smetisko, ktoré vzniklo pod kopcom, vyčistil sa priestor okolo pamätníka, vystrihal sa pás rozrastajúcich sa kríkov a pokosila sa tráva. Bohužial, si ľudia v dnešnej dobe nevážia prírodu, čoho dôkazom boli smeti, ktoré sa tu vyzbierali. Ostáva nám veriť, že snaha ľudí, ktorí prišli pomôcť, nevyšla nazmar a tento stav sa už nebude opakovať. Ďakujeme všetkým, ktorí si našli čas, prišli a pomohli!

- tvorba odborného textu a fotodokumentácie na informačnú tabuľu

- výroba drevených prvkov (lavičky, informačná tabuľa, smerovníky), smetných stojanov a plastových častí (tabula, šípky)

- 22.7.-26.7.2013 osádzanie mobiliáru (informačná tabuľa, lavičky, smerovníky) a budovanie ohniska

- Slávnostné ukončenie projektu sa konalo 28.septembra 2013. Pri príležitosti slávnostného ukončenia projektu „Spoločne za nový Šiklóš“, sa konal spoločný turistický výstup, ktorý organizovalo Mesto Levice v spolupráci s KST Lokomotíva Atóm Levice a obcov Mýtne Ludany. Návštevníci, si tak mohli vychutnať novovybudovaný priestor, kde môžu tráviť svoj voľný čas a relaxovať.                                                                                                                                                                  V rámci projektu sa nám postupne podarilo vyčistiť lokalitu Šiklóša od odpadu za pomoci dobrovoľníkov, zostrihali sa kríky, osadili sa nové lavičky, informačná tabuľa, smerové tabule a vytvorilo sa aj chránené ohnisko. Našim hlavným cieľom bolo obnoviť a prinavrátiť poctu významnému vyhliadkovému a pamätnému miestu. V neposlednom rade sme sa snažili aj o to, aby sa Šiklóš stal opäť súčasťou turistických výstupov, rodinných či školských výletov, cyklistických túr alebo odborného vyučovania v prírode.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na úspešnej realizácii projektu „Spoločne za nový Šiklóš“ podieľali. Veríme, že sa nám spoločnými silami opäť podarilo prinavrátiť Šiklóšu „život“ a  že sa stane plnohodnotným miestom pre pokojné prežívanie voľných dní, relaxovanie v prírode a oddych.


Fotogaléria:

pôvodný stav pred začiatkom projektu  stav pred realizáciou projektu  stav pred realizáciou projektu  stav pred realizáciou projektu     čierna skládka na Šiklóši     čierna skládka na Šiklóši

čierna skládka na Šiklóši     čierna skládka na Šiklóši   plánovacie stretnutie sa konalo 25.4.2013


brigáda_na_Šiklóši    vyčistený_pás_od_rozrastajúcich_sa_kríkov     kontajner_sa_naplnil_kopcom

osadené orientačné šípky   osadené orientačné šípky   nová informačná tabuľa

vybudovaná oddychová zóna    vybudovaná oddychová zóna s lavičkami, ohniskom a informačnou tabuľou slávnostné ukončenie projektu "Spoločne za nový Šiklóš"

slávnostné ukončenie projektu "Spoločne za nový Šiklóš"   slávnostné ukončenie projektu "Spoločne za nový Šiklóš"  slávnostné ukončenie projektu "Spoločne za nový Šiklóš"


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka