Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Magna Via

Levice na ceste MAGNA VIA

Dňa 12. októbra 2011 bolo slávnostne otvorené zrekonštruované Námestie hrdinov v Leviciach. Jeho novou súčasťou sa stala i dlaždica s nápisom MAGNA VIA. Týmto aktom bola symbolicky vyznačená v našom meste trasa historickej obchodnej cesty.

logo


Magna Via bola veľká cisársko-kráľovská poštová cesta významná pre celú Rakúsku monarchiu. Vybudovaná bola v 16. storočí na rozkaz Ferdinanda I. po obsadení južných území monarchie tureckými vojskami. Po dobudovaní v roku 1558 bola jednou z najdlhších poštovných a dopravných spojení. Mala 56 poštových staníc a merala viac ako 1 000 km, pričom približne 520 km viedlo cez Slovensko. Prechádzala piatimi štátmi – Rakúsko, Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko a spájala Viedeň s rumunským mestom Sibiu. Jedna z vetví tejto trasy prechádzala aj cez náš región.

 

dlaždica na Námestí hedinov v Leviciach


Cieľom združenia Magna Via je prostredníctvom kultúrnej trasy zviditeľňovať, podporovať a ochraňovať spoločné kultúrne dedičstvo a v spojení s prezentáciou prírodných krás a atraktivít napomáhať rozvoju cestovného ruchu. Združenie spolupracuje s mestskými a obecnými úradmi a podnikmi, ktoré poskytujú služby v oblasti cestovného ruchu. Filozofiou tejto cesty, ktorú prijali a riadia sa jej partneri, je slogan: „Na kráľovskej ceste – kráľovské služby“.


Viac o projekte a ceste Magna Via sa dozviete na: www.magnavia.eu

 

dlaždica je osadená na námestí

 


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
15.9.2019
ÚvodÚvodná stránka