Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Náučné chodníky

 

Náučný chodník na Krížnom vrchu


Mesto Levice v spolupráci so Združením vinohradníkov Krížny vrch Levice vybudovalo vo viničnej časti Levíc – Krížny vrch, zaujímavú trasu, ktorá sa tiahne pomedzi hajloky (viničné domčeky). Lavičky a informačné tabule zhotovili šikovní študenti zo SOŠ, na ul. sv. Michala 36 v Leviciach.

logo

"Projekt bol financovaný Slovenskými elektrárňami, a.s. člen skupiny Enel."


Pozývame Vás spoznať „krížnovršské poklady“, ktoré sú ukryté medzi vinicami. Zaujímavé informácie o týchto „pokladoch“ ako i iné poznatky Vám prinášame na 4 informačných tabuliach.


Zaujímavosti vinohradníckej oblasti Krížny vrch:
- Oblasť: Nitrianska vinohradnícka oblasť;
- Poloha: 2 km severozápadne od centra Levíc (48°14´ severnej zemepisnej šírky a 18°37´   východnej zemepisnej dĺžky);
- Orientácia viníc: juhozápadný sklon;
- Výškový rozdiel: 20-35 m dolnej a hornej časti viníc;
- Rozloha viníc: vyše 70 ha;
- Počet hajlokov: viac ako 250 viničných domčekov;
- Najznámejšie názvy odrôd hrozna: Pasecká leánka, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, André, Svätovavrinecké, Otelo a i.

Mapa náučného chodníka Krížny vrch na stiahnutie

 

Za spoluprácu ďakujeme: Slovenské elektrárne a.s., člen skupiny Enel, SOŠ na Ul. sv. Michala 36 v Leviciach, Združenie vinohradníkov Krížny vrch Levice, Štátny archív v Nitre - pobočka Levice, AG - Aldox, Mgr. Elena Smetanová, RNDr. Vladimír Smetana.

 

Fotogaléria:

vinári z Krížneho vrchu  zastávka číslo 2 - pri studni  zastávka číslo 4 - pri Mariánskej kaplnke  Mariánska kaplnka  socha sv. Urbana  miestny hajlok - viničný domček  hajlok - viničný domček  hájnický domček  Krížny vrch  hajloky na Krížnom vrchu

 

 Náučný chodník v Horšianskej doline

logo Nadácia Ekopolis   logo Zelené oázy  logo Slovnaft

"Tento projekt sa realizoval vďaka podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a.s."


Dňa 27. 9. 2010 sa v mestskej časti Horša (cca. 6 km od centra mesta v smere na Banskú Štiavnicu) konalo slávnostné otvorenie turisticko-náučného chodníka.
Projekt bol vybraný a podporený spomedzi 316 zaslaných žiadostí. Celková výška schváleného grantu bola 1 250 €. Požadované spolufinancovanie bolo vo výške 20 %, ale v priebehu realizácie projektu sa navýšilo.
V rámci grantu bolo vyrobených a osadených 15 lavičiek, 3 informačné tabule, 1 zákazová tabuľa, 3 stĺpy s orientačnými šípkami a pamätný kameň. Drevené tabule, lavičky a stĺpy vyrobila SOŠ v Leviciach na Ul. sv. Michala. Pamätný kameň vyrobila a osadila SOŠ v Leviciach na ul. Pod amfiteátrom. S guľatinou nám pomohli Lesy SR, odštepný závod v Leviciach. Odborný text a fotodokumentáciu na informačných tabuliach zostavil RNDr. Vladimír Smetana. S osadením mobiliáru nám dopomohla spoločnosť Ekoform, s.r.o.


Nová turisticko-náučná trasa využíva existujúcu cestičku v smere na Krškany. Návštevníci sa budú môcť dozvedieť informácie o vzniku doliny, jej flóre, faune, t.j. uvedomiť si jej výnimočnosť a jedinečnosť. V bývalom kameňolome (v Krškanoch), ktorý už nepatrí do chránenej oblasti, a kde trasa končí, si budú mocť oddýchnuť na lavičkách a opiecť si napr. špekačku.


Počas realizácie projektu sa vyzbieralo 12 vriec odpadu, práčka, chladnička a iné časti z automobilu. Toto číslo je naozaj hrozivé, keď si uvedomíme, že ide o NPR, kde je 5. stupeň ochrany. Preto veríme, že si návštevníci Horše budú vážiť toto miesto, nebudú znehodnocovať a ničiť či už osadený mobiliár, ako i okolitú prírodu. Turisticko-náučný chodník je otvorený a prístupný pre všetkých, ktorí majú radi prírodu, ktorí by radi strávili svoj voľný čas nenáročnou prechádzkou a vychutnali si úžasnú atmosféru doliny.

Radi by sme ešte raz poďakovali všetkým, ktorí nám pomohli k tomu, aby sa tento projekt zrealizoval. Najväčšia vďaka však patrí Nadácii Ekopolis a spoločnosti Slovnaft, a. s. za to, že náš projekt podporili.


Veríme, že si snahu ľudí, ktorí sa spolupodieľali na realizácii projektu budú všetci návštevníci vážiť, a tak aj pristupovať pri návšteve doliny. Dovoľte nám popriať všetkým príjemný zážitok a chvíle strávené v NPR Horšianska dolina.

 

„Krajina je obraz ľudí, ktorí ju obývajú...“
(Václav Cílek)

 

Mapa turisticko-náučného chodníka na stiahnutie

Fotogaléria:

 študenti pri vyrábaní lavičiek brigáda v rámci ktorej sa vyzbieralo 12 vriec odpadu   študenti s pánom majstrov, ktorí osadili pamätný kameň   pamätný kameň   ľudová architektúra v Horši  ľudová architektúra v Horši   pomník Panny Márie, ktorý si vyrobili obyvatelia Horše  Národná prírodná rezervácia Horšianska dolina  kameňolom, kde náučný chodník končí  jedna z informačných tabúľ

 

Levická Kalvária


Malý vŕšok nad centrom mesta a na ňom kríž... Áno, to je levická Kalvária! Preslávená z čias tureckých vojen, neskôr panskými vinicami a začiatkom 18. storočia i vybudovanou krížovou cestou. Tvorila ju vrcholová kaplnka Sv. Kríža, ktorá bola rozšírená na kostolík. Obľúbená bola najmä pre možnosť vychádzky do prírody. Prišla však druhá svetová vojna, spúšť a po nej bieda, ktorá spečatila osud zničeného kostolíka...

V roku 2007 vzniklo Občianske združenie Patrimonium Servandi, ktoré už niekoľko rokov buduje nový oddychový areál pre širokú verejnosť a zachraňuje naše dedičstvo pre ďalšie generácie. Súčasťou celého projektu, ktorý vypracoval architekt Jozef Frtús (rodák z Podlužian), sú i krásne vyhliadkové miesta do širokého okolia. Bývala telekomunikačná veža (na ktorej bol umiestnený kríž) by sa mala premeniť tiež na atraktívnu vyhliadkovú vežu.


V areáli Kalvárie bol vytvorený náučný chodník informujúci o histórii tejto lokality a jej flóre a faune. Jeho súčasťou je i panoramatická tabuľa s výhľadom na okolie Levíc. Zo zanedbaného lesíka pri torze kostolíka vznikol lesopark. Súčasťou náučného chodníka je i 30-ročná skalka, ktorú tvorí stovka rastlín.

Prechádzka po Kalvárii je zážitkom, pri ktorej načerpáte nové sily a dozviete sa i zaujímavé informácie. Z Kalvárie môžete pokračovať popri židovskom cintoríne na Krížny vrch, kde sa prenesiete do „iného sveta“ –  vinárskeho.

Alebo sa môžete rozhodnúť pokračovať v navštívení vyhliadok a prejdete smerom k hradu. Tam vzniklo za pomoci dobrovoľníkov v roku 2011 nové oddychové miesto s lavičkami a panoramatickou  informačnou tabuľou zobrazujúcou pamiatky mesta. Z tohto bodu sa môžete pokochať pohľadom na centrum mesta a na zrúcaninu levického hradu z 13. storočia a celý jeho areál s novodobejšími pamiatkami – kaštieľom či kapitánskou budovou.

Na Kalváriu sa dostanete po asfaltovej ceste vedúcej za DK Družba alebo po schodoch od hlavnej cesty (ul.P.O.Hviezdoslava), kde Vás na ňu upozorní namaľovaný pútač.

Mapa levickej Kalvárie na stiahnutie

 

Fotogaléria:


 

Kálvária

Pôvodná kaplnka na Kalvárii (bola zbombardovaná počas II. sv. vojny)

Pôvodná kaplnka na Kalvárii (bola zbombardovaná počas II. sv. vojny)

Pôvodná kaplnka na Kalvárii (bola zbombardovaná počas II. sv. vojny)

Pôvodná kaplnka na Kalvárii (bola zbombardovaná počas II. sv. vojny)

Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: L.Kepencay

Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: L.Kepencay


 
 
Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: L.Kepencay

Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: K.Holbová

Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: K.Holbová

Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: K.Holbová


 
 
Kalvária po obnove

Kalvária po obnove
Autor: K.Holbová

Kalvária po obnove - - miesto na oddych s nádherným výhľadom do okolia

Kalvária po obnove - miesto na oddych s nádherným výhľadom do okolia
Autor: K.Holbová

Kalvária po obnove -  v rámci projektu obnovy Kalvárie boli osadené aj informačné tabule o histórii a prírode lokality.

Kalvária po obnove - v rámci projektu obnovy Kalvárie boli osadené aj informačné tabule o histórii a prírode lokality.
Autor: K.Holbová

Kalvária po obnove - osadenie kríža

Kalvária po obnove - osadenie kríža
Autor: K.Holbová


 
 
Vyhliadková veža

Vyhliadková veža

Vyhliadková veža

Vyhliadková veža


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.9.2019
ÚvodÚvodná stránka