Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mládežnícky parlament

O nás

logo Mestský parlament mládeže Levice

Mestský parlament mládeže (ďalej len MsPM) bol založený v septembri roku 2007  ako poradný orgán primátora mesta. S myšlienkou jeho založenia prišla najmladšia poslankyňa Mestského zastupiteľstva Mgr. Martina Gašparová, ktorá bola primátorom mesta poverená vedením MsPM ako koordinátorka.

Od roku 2014 spadá MsPM pod Mesto Levice a je súčasťou útvaru primátora. Vedením mládežníckeho parlamentu je poverený zamestnanec mestského úradu a spolu s autorkou projektu zabezpečuje jeho činnosť.

MsPM má do 24 členov - obdobne ako MsZ, je zložený zo študentov, žiakov stredných a základných škol mesta Levice (z každej strednej a základnej školy 1 delegát a jeden náhradník) a jedného člena mládežníckeho združenia Informačného centra mladých (ďalej len ICM) www.icm.sk a jedného člena Slovenského červeného kríža.
 

Na čele MsPM je líder a vicelíder volení MsPM na obdobie 1 roka.

MsPM pracuje v troch skupinách:

- mediálnej

- športu a voľnočasových aktivít

- projektovej


MsPM vypracováva každý rok svoj plán činnosti, ktorý sa počas plynulého roka snaží zrealizovať. 

 


 

Dokumenty mládežníckeho parlamentu

 

Štatút MsPM v Leviciach
 

Rokovací poriadok MsPM
 

 


 

Autorka projektu

Martina Gašparová

Mgr. Martina Jarošová Gašparová

autorka projektu MsPM

e-mail: martina.gas83@gmail.com

tel. č.: +421911419893

nájdete nás na FB: MsPM


 

Členovia Mestského parlamentu mládeže 2017 – 2019

členovia MsPM 2017 - 2019 

Dávid Židek - líder

Dorothea Salinková - vicelíder

Patrik Šabík - vicelíder

Lili Tóth  - dokumentátorka MsPM

Laura Bartolovicová

Denisa Drappanová - hovorkyňa projektovej skupiny MsPM

Adam Gaži

Jaroslava Grausová

Valentín Horányi - hovorca voľnočasovej skupiny MsPM

Laura Lapinová

Jakub Mumper

Natália Oltmanová

Alex Pankulič

Patrícia Repiská - hovorkyňa mediálnej skupiny MsPM

Oto Stanko

Laura Sváková

Matúš Svitok

Kristína Zlatnická

 


 

Čo máme nové?

Pripravujeme

Čo skrývajú Levice - SHOW CLOTH

brigáda ku Dňu Zeme

 

Parlament mládeže v novom zložení                        

Symbolicky na Deň detí sa uskutočnilo slávnostné 1. zasadnutie už v poradí piateho Mestského parlamentu mládeže v Leviciach (MsPM). 18 šikovných mladých ľudí nominovali na pozíciu mládežníckeho poslanca základné a stredné školy v meste Levice, aby zastupovali a hájili záujmy mládeže.

Po úvodných povzbudivých slovách primátora mesta Štefana Mišáka  a autorky projektu - poslankyne mestského zastupiteľstva Martiny Gašparovej si z rúk primátora prevzali svoje osvedčenia a stali sa tak oficiálne členmi mestského parlamentu mládeže.

Po oficiálnej časti nasledovalo  prvé riadne zasadnutie MsPM v novom zložení. Novozvolení mládežnícki poslanci si v rámci rokovania odhlasovali svojho vedúceho zástupcu MsPM - lídra, ktorým sa stal  sympatický Dávid Židek. V jeho práci mu budú pomáhať zástupcovia - vicelídri a to Dorothea Salinková a Patrik Šabík. V ďalších bodoch programu si členovia parlamentu stanovili plán činnosti na rok 2017, harmonogram stretnutí a rozdelili sa do pracovných skupín.

parlament mládeže v novom zložení     parlament mládeže v novom zložení


 

Zdravý životný štýl a cvičenie vlastným telom má  svojich fanúšikov aj u nás!

Mesto Levice, Park M. R. Štefánika a Námestie hrdinov žilo v letných mesiacoch pohybom a zdravým životným štýlom. O zábavu a propagáciu správnej životosprávy sa postarali členovia občianskeho združenia Jungle Gym Levice a členovia klubov Zoo Crew a BM Generation, ktorí prostredníctvom prvého vydania festivalu pohybovej kultúry – MOVEMENT ukázali verejnosti, že sa dá žiť zdravo a starať sa o seba a o svoje zdravie aktívnou formou.

V rámci podujatia sa kládol dôraz hlavne na názorné ukážky ako tráviť svoj voľný čas a boli pripravené rôzne tanečné, športové a umelecké aktivity pre všetky vekové kategórie. Nechýbali ani ukážky extrémnych kúskov či už na bicykloch, skateboardoch alebo hrazdách.

Počas podujatí sa viedla aktívna kampaň na vytvorenie nového steet workout-ového ihriska, kde sa dá cvičiť s vlastnou váhou tela a tak rozvíjať celé svalstvo. Vďaka iniciatíve občianskeho združenia Jungle Gym Levice a podpore mesta Levice sa snaha vyplatila a dňa 21. septembra 2014 boli brány ihriska v areáli Základnej školy, Saratovská 85 Levice slávnostne otvorené. Už teraz v ňom stoja prvé cvičebné konštrukcie, ktoré si na vlastnej koži môžu vyskúšať levickí a okolití „workouteri“ a na hrazdách a bradlách môžu stvárať naozaj obdivuhodné a krkolomné kúsky.

Mestský parlament mládeže v Leviciach, ktorý počas konania podujatí podal organizátorom pomocnú ruku, obohatil nový športový areál o príjemné posedenie a informačnú tabuľu o všetkých dôležitých informáciách o projekte a poslaní street workout-ového ihriska.

Nové ihrisko slúži pre všetkých, ktorí chcú aktívne tráviť svoj voľný čas v prírodnom prostredí. Veríme, že i v budúcnosti budú skupiny mladých ľudí v meste Levice spolu participovať na jednotlivých projektoch podobného charakteru a vytvoria tak miesta, ktoré budú motivovať čoraz viac mladých ľudí k  presadzovaniu zdravšieho životného štýlu a spájať ich.

Mladí umelci predviedli, čo sa v nich skrýva

Poslanci Mestského parlamentu mládeže v Leviciach  Veronika Slušná, Jakub Rusov a ich kamarátka Lucka pripravili v spolupráci so svojimi spolužiakmi a poslancami MsPM 7.júna nevídané sobotné predpoludnie. Do mestského parku sa prišli predviesť mladí umelci, ktorí všetkých prítomných vtiahli do tajov mládežníckeho umenia a ukázali kúsok zo seba. Okrem tvorcov grafity, ktorí všetkých presvedčili o tom, že nejde o žiadny druh vandalizmu ale druh moderného umenia, si návštevníci parku mohli vypočuť hudbu v podaní mladých kapiel, nazrieť do práce maliarov a vyskúšať si viaceré výtvarné techniky. Nezabudlo sa pochopiteľne ani na najmenších, pre ktorých boli pripravené rôzne aktivity, kde si mohli kresliť, strihať, lepiť či maľovať. Projekt sa uskutočnil v rámci národného projektu KomPrax, ktorý realizuje IUVENTA – slovenský inštitút mládeže a veríme, že sa stretol s pozitívnym ohlasom.

Den mladych umelcov Den mladych umelcov Den mladych umelcov

Den mladych umelcov Den mladych umelcov Den mladych umelcov

 

Sviatok práce oslávili športom

1.mája 2014 sa v telocvičniach dvoch základných škôl, Základnej školy na ulici Saratovská 85 Levice a Katolíckej spojenej školy sv. Vincenta de Paul, odohral 3. ročník turnaja vo florbale, na ktorom sa stretlo mnoho športových fanúšikov a nadšencov športu. Turnaj zorganizoval levický florbalový tím Bobří banda v spolupráci s mestom Levice a Mestským parlamentom mládeže v Leviciach, ktorý si výnimočne pre túto príležitosť zostavil svoje vlastné florbalové mužstvo a odhodlane bojoval proti svojim súperom.

Celkovo sa turnaja zúčastnilo 12 tímov, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín.

skupina A - Bobří banda, Fantastickí poslanci, Crazy oranges, Zlomené hokejy, Čipmankovia, Tvoja mama

skupina B - Dobre no, Ešte sa dohodneme, Delfáci, Fair club, Da bum tss, All stars diplomati 

Po náročných a profesionálnych zápasoch sa víťazom stal tím Ešte sa dohodneme, druhé miesto obsadil tím Dobre no, a na treťom mieste skončil organizátor turnaja, tím Bobří banda.

Za svoje výkony bol ocenení i najproduktívnejší hráč turnaja Michal Duran (z tímu Ešte sa dohodneme) a najlepší brankár Ľuboš Adamka (rovnako z tímu Ešte sa dohodneme)

Ceny pre víťazov prišla odovzdať europoslankyňa p. Katarína Neveďalová.
 

Víťazom blahoželáme!

florbalovy turnaj florbalovy turnaj beseda

Deň Zeme si uctili aj mládežnícki poslanci

V stredu 23. apríla 2014 sa uskutočnil už VI. ročník brigády Mestského parlamentu mládeže pri príležitosti celosvetového Dňa Zeme.

Brigáda sa realizovala vo viacerých častiach nášho mesta, ktoré sa vybrali na základe prieskumu MsPM a mladým ľuďom ani tento rok nechýbal zmysel pre čistotu a zdravšie životné prostredie. Vyčistila sa lokalita Kalvárie, Rybníkov (projekty Krajšie je vonku ako v bare, Levické rybníky, projekt Radšej pod košom ako v koši), natierali sa lavičky pred CK Junior a  pokračovalo sa v sadili kríkov a stromčekov na Vajanského ulici v rámci druhej etapy projektu „Zelená zeleni“ . Okrem poslancov mládežníckeho parlamentu sa brigády zúčastnili aj žiaci základných, stredných škôl, ich priatelia a známi, ktorí nemalým podielom prispeli k prinavráteniu čistoty a zdravšej klímy vo vyčistených lokalitách a celkovo v meste.

Tešíme sa, že každý rok sa podobnej brigády zúčastňuje vysoký počet mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné mesto, kde sa narodili alebo tu študujú či pracujú. 

Veríme, že sa na podobných aktivitách organizovaných Mestom Levice a Mestským parlamentom mládeže v Leviciach stretneme čo najčastejšie a dokážeme svojmu okoliu a svetu, že nám na našej „Zemi“ naozaj záleží.

Den Zeme Den Zeme Den Zeme

„Zelenú zeleni“ dali i poslanci Mestského parlamentu mládeže v Leviciach

Poslanci Mestského parlamentu mládeže v Leviciach, v zmysle svojho plánu činnosti schváleného na rok 2014, priložili ruku k dielu a sadili stromčeky vo vnútrobloku na Vajanského ulici v Leviciach.

Výsadba stromčekov sa uskutočnila v rámci projektu „ Viridi Viridis – Zelená zeleni“, ktorý Mesto Levice vypracovalo na vyriešenie problémov vo vnútrobloku na Vajanského ulici. Túto myšlienku podporil koncom minulého roka Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis sumou 6073.90 €, pričom mesto Levice prispeje finančnou čiastkou 2024.78 €.

Celý projekt ozelenenia vnútrobloku obytného súboru je zameraný hlavne na dve myšlienky. Jednou je snaha o oživenie vybraného priestoru zeleňou a druhou je ponúknuť mládežníkom možnosť pre získanie odborných skúseností pri vlastnej realizácii diela, ktorá bude mať viacero etáp. Do realizácie prvej etapy projektu sa preto mládežnícki poslanci zapojili s veľkým elánom a 10. apríla o 13.00 hod. sa v spolupráci so záhradným architektom pustili do budovania zelenšieho mesta. Vysadili niekoľko kusov rôznych druhov stromov a stromčekov a vyjadrili tým svoj postoj, že im na našom meste záleží a tešia sa na ďalšiu etapu výsadby.

projekt Zelena zeleni projekt Zelena zeleni projekt Zelena zeleni

projekt Zelena zeleni projekt Zelena zeleni projekt Zelena zeleni

Mestský parlament mládeže IV. oficiálne zasadal v novom zložení

17. február sa stal významným dňom pre 21 ambicióznych mladých ľudí nominovaných do radov mládežníckych poslancov mesta Levice. Po úvodným povzbudivých slovách primátora mesta Ing. Štefana Mišáka  a prednostu mestského úradu Ing. Mariána Sokola, si z rúk jeho zástupkyne Mgr. Beáty Vrábelovej prevzali svoje osvedčenia a stali sa tak právoplatnými členmi mestského parlamentu mládeže, jeho štvrtého pokračovania.

Po oficiálnej časti nasledovalo ich prvé riadne zasadnutie. Novozvolení mládežnícki poslanci si v rámci rokovania odhlasovali, okrem iného, nový štatút MsPM, ktorého novinkou je, že sa mestský parlament mládeže stal súčasťou Mesta Levice a spadá pod agendu Útvaru primátora. V ďalších bodoch programu si členovia parlamentu stanovili plán činnosti na rok 2014, rozdelili sa do pracovných skupín a zvolili si svojich vedúcich zástupcov. Lídrom Mestského parlamentu mládeže IV. v Leviciach sa stal Dominik Kozmáli z Obchodnej akadémie, ktorý si za svoju zástupkyňu zvolil mladú poslankyňu Veroniku Slušnú z Gymnázia A. Vrábla.

V závere stretnutia sa mládežníckym poslancom prihovorila autorka celého projektu MsPM, Martina Gašparová, ktorá vyzdvihla užasnú spoluprácu s vedením mesta a celú myšlienku úspešnosti už sedem ročného pokračovania mládežníckeho parlamentu. Tu je dôkaz, že MsPM nie len formálnou záležitosťou, ale projektom pre mladých ľudí, pretože tí sú nielen naša budúcnosť, ale v prvom rade naša súčasnosť.

Všetkým členom parlamentu mládeže želáme v ich funkciách veľa trpezlivosti, kreativity a veríme, že spojením všetkých síl dokážu za dva roky svojho pôsobenia v MsPM IV. zrealizovať čo najviac svojich nápadov a budú aktívne prispievať k riešeniu potrieb nášho mesta.

1. zasadnutie 2014 1. zasadnutie 2014

1. zasadnutie 2014 1. zasadnutie 2014

Mládežnícky parlament v novom zložení

24 mladých ľudí, žiakov a študentov levických základných a stredných škôl, zástupcov Slovenského červeného kríža a Informačného centra mladých, sa už siedmy rok aktívne podieľa na živote v našom meste. V novom zložení sa členovia mestského parlamentu mládeže (MsPM) po prvýkrát stretli na neoficiálnom stretnutí v priestoroch Mládežníckeho centra Kontakt v Leviciach. Cieľom ich prvého stretnutia bolo predovšetkým vzájomné zoznámenia sa, ktorému pomohli rôzne neformálne aktivity. Samozrejme, členov parlamentu mládeže neminulo ani krátke školenie o fungovaní samosprávy, o jej pôsobnosti a orgánoch, a zároveň sa dozvedeli viac aj o činnosti a posolstve mládežníckeho parlamentu, v ktorom budú pôsobiť. Nechýbala však ani zábava a veľa skvelých nápadov. Zostáva nám len dúfať, že za dva roky svojho pôsobenia sa MsPM 4. zosúladí a tých nápadov zrealizuje čo najviac.

uvodne stretnutie uvodne stretnutie

uvodne stretnutie uvodne stretnutie

PROJEKT RADŠEJ POD KOŠOM AKO V KOŠI BOL ÚSPEŠNÝ

Mestský parlament mládeže sa pod taktovkou Martiny Gašparovej zapojil do výzvy grantového asistenčného programu O2 Think Big 2013, vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko a v spolupráci s Nadáciou Ekopolis v rámci programu O2 Think Big“ kde projekt "Radšej pod košom ako v koši" bol schválený. MsPM si urobil prechádzku po sídliskách v Leviciach a vybral najviac zanedbané ihrisko na sídlisku Rybníky 5, - Pradiarska ulica.
Otvoreniu projektu predchádzala jeho rekonštrukcia, ktorá nebola jednoduchá, zvárali sa basketbalové konštrukcie, šmirgľovali a následne natierali do živých farieb. Mládežnícki poslanci si deň pred otvorením urobili mini brigádu, kde na priľahlé činžiaky nalepili plagát a pozvánku na otvorenie, čistili ihrisko od kriedy a iných nečistôt, hrabali, vytrhávali burinu, zametali a podobne.
Deň "D" prišiel v pondelok 24. júna 2013, kde sa začalo s otvorením zrekonštruovaného ihriska. Pozvanie prijali aj zástupcovia nadácie Ekopolis pani Eva Ščepková, prednosta MsÚ Marián Sokol, mládežnícky basketbalový tím Ladislava Lutovského, ktorému sa chceme takto poďakovať za oživenie otvorenia projektu.
Dúfame, že ihrisko bude slúžiť hlavne deťom a mládeži a svoj voľný čas strávia práve tu na mieste, ktoré pre nich MsPM zrekonštruovalo.
Dnes nefunkčné a zanedbané ihrisko jasá farbami a desiatkami detí a mládeže na ňom. Cieľ odkloniť deti a mládež od počítačov, mobilov a iných vymožeností tejto doby sa naplnil a my všetci môžeme byť spokojní.

Projekt Radšej pod košom ako v koši Projekt Radšej pod košom ako v koši Projekt Radšej pod košom ako v koši

Viac informácií o poskytnutí grantu sa dočítate na: Dohoda o poskytnutí grantu

Brigáda na počesť  dňa Zeme a Svetového dňa stromov

Pondelok 29. apríla 2013 sa uskutočnil V. ročník brigády Mestského parlamentu mládeže na počesť uplynulého dňa Zeme a Svetového dňa stromov. Aj tento rok mladým ľuďom nechýbala snaha a zmysel pre čistotu v našom meste. Brigáda sa realizovala v troch častiach, ktoré sa vybrali na základe prieskumu MsPM.
Časti: Kalvária smer od vinárskych závodov až po židovský cintorín, ďalej Rybníky smer od OC Perec až po Levické rybníky a poslednou vyčistenou lokalitou bol na podnet riaditeľa Tekovského múzea, Levický hrad.
Tešíme sa každý rok vysokej účasti mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajné mesto, kde sa narodili, alebo tu študujú resp. pracujú.

Pripravované projekty:
1. Radšej pod košom ako v koši - rekonštrukcia basketbalového ihriska na Rybníkoch V.
2. S MsPM sa chodí lepšie - v spolupráci s Dopravným inšpektorátom budú mladí ľudia oslovovať obyvateľov Levíc, aby si dávali pozor na cestách
3. Mladým bez servítky o protispoločenskej činnosti - pokračovanie v projekte pre mladých ľudí o fungovaní samosprávy a o prevencii pred páchanou protispoločenskou činnosťou.
4.Levické rybníky - vybudovanie parku na zelenej ploche pri Levických rybníkoch. 

brigáda MsPM brigáda MsPM brigáda MsPM

 

Päťročnicu oslávili plesom

Na počesť piatich rokov fungovania Mestského parlamentu mládeže (MsPM) ako poradného orgánu primátora mesta Levice, zorganizovali jeho členovia, dňa 19.1.2013, svoj prvý reprezentačný ples.
Plesu sa zúčastnili zástupcovia všetkých troch doterajších mládežníckych parlamentov, primátor mesta Levice a prednosta mestského úradu. Úvodné slovo patrilo okrem koordinátorky MsPM a líderky súčasného III. parlamentu aj primátorovi, Ing. Štefanovi Mišákovi, ktorý vyzdvihol činnosť mestského parlamentu mládeže, ocenil jeho výsledky za doterajšie obdobie jeho pôsobenia, poďakoval za vzájomnú spoluprácu a zaželal veľa dobrých a uskutočniteľných nápadov a aktivít do ďalšieho obdobia. Koordinátorka MsPM Mgr. Martina Gašparová prejavila svoje veľké nadšenie z myšlienky zorganizovať takéto podujatie, kde majú mladí možnosť spoločensky sa zabaviť, nadviazať kontakty s bývalými členmi mestských parlamentov, vymeniť si skúsenosti a nápady do ďalšieho obdobia a zároveň zažiť niečo noblesné, aby vedeli, čo sa v živote patrí. Posledné slová patrili líderke MsPM III. Dáši Tariškovej, ktorá prítomným hosťom pripomenula aktivity, ktorými sa MsPM zviditeľňovalo a  pomáhalo mestu Levice. 
Po úvodnej oficiálnej časti otvorili prvé tanečné kolo noblesným valčíkom tanečníci z TŠK Junilev, ktorí do tanca vyzvali aj ostatných mládežníkov. Plesová sála sa od toho momentu ozývala hlasnou hudbou a tancom. Hoci tanečnú atmosféru na malú chvíľu prerušila chutná večera, po nej však opäť nasledovali ďalšie tanečné kolá, ktoré sa niesli v znamení  ľudových aj moderných piesní. Vstup do moderného kola otvorila Katka Vavrová piesňou Someone like you od Adele, za čo si vyslúžila veľký potlesk.
Ako na každom plese, ani tu nemohla chýbať tombola, kde možno nie každý mal šťastnú ruku, ale o športového ducha sa neprišlo.
Veríme, že táto nezištná myšlienka si našla svojich priaznivcov  a na budúci rok budeme plesať znovu v ešte väčšom počte.
Ďakujeme tanečno-športovému klubu Junilev.


Radka Tatarkovičová
mediálna skupina MsPM

ples MsPM ples MsPM

ples MsPM ples MsPM


 

Reprezentačný ples Mestského parlamentu mládeže

 

Projekt Euroscola 2013

Katolícka spojená škola sv. Vincenta de Paul uskutočnila v rámci projektu Euroscola 2013 konferenciu, kde žiaci a študenti diskutovali s poslancami o problematike Európskej únie, jej inštitúcii a porušovaní ľudských práv a slobôd. Jednou z tém bola aj Sacharovova cena.

Ako prvá európska poslankyňa Katarína Neveďalová prítomným vysvetlila, čo to Európska únia je a aké má funkcie. Študenti mali možnosť klásť pani europoslankyni otázky, na ktoré veľmi rada odpovedala. Diskusia sa uskutočnila pomocou konferenčného hovoru. Ďalší pozvaný bol PhDr. Roman Salinka, poslanec Mestského zastupiteľstva v Leviciach, ktorý nás oboznámil s problematikou ľudských práv. Dal nám veľa rád do života a jedno skvelé poučenie „najskôr začnite od seba“. K poslednej téme Sacharovova cena sa vyjadrila Mgr. Martina Gašparová, ktorá s mládežou hravo komunikovala a kládla otázky.
Tému Európska únia vo forme prezentácie spracovala študentka 3.ročníka Barbora Vargová. Tému ľudských práv  bola spracovaná vo forme plagátu a videa, ktoré vytvoril Michal Husár. Zároveň sa podiaľal na technickom zabezpečení. Základné informácie o Sacharovi odprezentovala Martina Kondéová. Konferenciu viedli študentky 3. ročníka Veronika Strákošová a Kristína Gulová, ktoré si poradili aj s menšími komplikáciami techniky. Do projektu bolo zapojených ďalších 12 ľudí, ktorí sa podieľali na tvorbe propagačného plagátu a papierového srdca, ktoré symbolizuje lásku a rovnosť medzi ľuďmi. Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie dotazníka, ktorého cieľom bolo zistiť vedomosti študentov stredných škôl a žiakov II. stupňa základných škôl o týchto témach.  Keďže viac ako 60% zo zatiaľ opýtaných respondentov sa  nestretlo s pojmom Andrej Sacharov,  Sacharovovou cenou a informácie o ľudských právach  im  tiež neboli jasné, uskutoční sa ďalšia konferencia, kde bude pozvaných  približne 200 študentov z okolitých škôl.
Zapojením sa do projektu Euroscola 2013 súťažíme o výhru jednodňového pobytu v európskom parlamente v Štrasburgu, kde budeme spolu s poslancami rokovať o problémoch v Európe.

Europoslankyňa Katarína Neveďalová  Účastníci projektu Euroscola 2013

 

Mestský parlament mládeže má zastúpenie v komisii MsZ

Líderka Mestského parlamentu mládeže (MsPM) Dáša Tarišková sa stala členkou komisie obchodu, služieb, cestovného ruchu a mládeže. „Cítim sa poctená, že môžem byť, ako mladý človek súčasťou komisie mestského zastupiteľstva, verím že budem nápomocná,“ povedala nová členka poradného a iniciatívneho orgánu mestského zastupiteľsva.
Dáša sa zúčastnila už prvého zasadnutia, kde predstavila činnosť MsPM a vyjadrila sa k možnej spolupráci. Členovia vyjadrili veľké potešenie z prítomnosti líderky MsPM v komisii.
 

Októbrové zasadnutie parlamentu mládeže

Prvý októbrový deň sa v priestoroch mestského úradu stretli mládežnícki poslanci, aby schválili svoj program a určili si priority, ktorými sa budú zaoberať posledné mesiace roku 2012. 
Prvým bodom programu bolo otvorenie zasadnutia koordinátorkou Martinou Gašparovou a zhodnotenie realizovaného projektu Mladým bez servítky II., ktorý sme absolvovali na začiatku školského roka. Cieľ projektu bolo otvorene komunikovať o problémoch tejto doby, ako je napríklad obchodovanie s „bielym mäsom“, mäkké, tvrdé drogy, násilie a podobne. „Medzi pozvanými, ktorí prispeli k našim novým vedomostiam, bol preventista z mestskej polície Miloš Adámik, ktorý mal pre nás pripravený odborný film o obchodovaní s ľuďmi a dréger na overenie dychovej skúšky. Na otázky ohľadom nášho mesta, VÚC a ich fungovania  nám odpovedal pán primátor mesta Štefan Mišák a pán poslanec NR SR Marián Kéry,“ hodnotili mládežnícki poslanci.
Ďalším projektom počas nového zloženia mestského parlamentu mládeže (MsPM)  je projekt „Krajšie je tu ako inde!“, podaný v spolupráci s Mestom Levice a prostredníctvom Centra pre filantropiu. Projekt žiaľ z dôvodu početného zastúpenia projektov tento rok neprešiel, ale ešte je tu stále šanca, že sa zrealizuje. Projekt mal byť zrealizovaný na levických rybníkoch, kde mali byť osadené nové lavičky, smetné nádoby a náučná tabuľa.
Tento rok náš čaká ešte mikulášska návšteva Národnej rady Slovenskej republiky, kde nám bude sprístupnená rokovacia sála, budeme môcť vidieť ako dané rokovanie a hodina otázok v parlamente prebieha.


Mládež si servítku pred ústa nekladie

Projekt „Mladým bez servítky“ je jednou z aktivít Mestského parlamentu mládeže (MsPM), ktorá je zameraná na dôležité témy súčasnosti ako protispoločenská činnosť, násilie, fajčenie, alkohol, drogy či obchodovanie s ľuďmi.
V rámci projektu sa začiatkom školského roka uskutočnilo dvojdňové sústredenie pre mládež vo veku od 13 - 19 rokov v príjemnom a hlavne neformálnom prostredí penziónu v Radave pri Podhájskej.
Projekt sa zameral na ústredné témy protispoločenskej činnosti, ktoré sú v dnešnej dobe na dennom poriadku. Dôležité informácie, nielen z teoretického rámca, mládež dostala bez nejakých okolkov, preto má  uvedený projekt výstižný názov „bez servítky“. Všetky aktivity, workshopy, besedy a prednášky boli realizované hravou, pútavou formou, aby si ich mladí ľudia lepšie zapamätali a šírili ďalej medzi svojich vrstovníkov. Metodológia celého projektu bola realizovaná prostredníctvom odborných filmov, prezentácií, aktivít v teréne, živými besedami a diskusiami na témy protispoločenskej činnosti. Na odborné otázky a témy odpovedal preventista z Mestskej polície v Leviciach Miloš Adámik. Mladí ľudia privítali aj stretnutie s primátorom mesta Štefanom Mišákom, s ktorým viedli rozsiahlu diskusiu o problémoch a prioritách v meste Levice. Neskôr diskusia pokračovala s poslancom NR SR Mariánom Kérym o fungovaní vyšších územných celkov a pôsobení Národnej rady v Slovenskej republike.
Na  záver účastníci v dotazníkoch vyjadrili svoj názor na priebeh celého projektu a vytvorili spoločný leták s konkrétnymi výstupmi.

Projekt " Mladým bez servítky"  Projekt "Mladým bez servítky"


 

Študenti z Levíc navštívili Európsky parlament


Najmladšia europoslankyňa Katarína Neveďalová navštívila v májových dňoch levické stredné školy (Pedagogickú a Sociálnu Akadémiu, Gymnázium A. Vrábla ), Mestský parlament mládeže (MsPM) a Informačné centrum mladých, kde stretla veľa pozitívnych a milých ohlasov zo strany študentov na jej prácu a poslanie. Prekvapením pre najaktívnejších študentov a mládežníckych poslancov bol darček a to pozvanie navštíviť europarlament v Bruseli.
V nedeľu 17. júna 2012 sa skupina mladých ľudí vydala na dlhú šestnásťhodinovú cestu do Európskeho parlamentu v hlavnom meste Belgicka, v Bruseli. Po náročnej ceste hneď na druhý deň navštívili historické námestie a ochutnali výbornú čokoládu, keďže Belgicko je známe svojimi čoko obchodmi. „Belgičania sú veľmi pohostinní ľudia, ktorí nám ponúkali ochutnať z každého možného druhu čokolády, aký len na svete existuje“, povedala Zdenka Muchová, študentka PaSA.
Ďalší deň sa niesol v znamení návštevy vytúženého Európskeho parlamentu, kde ich čakala europoslankyňa Katka Neveďalová. Nasledovala prehliadka po rôznych rokovacích miestnostiach a prednáška o tom, ako taký parlament funguje na európskej úrovni. Po výdatnom obede si návštevníci obzreli Atómium, aj Minieurópu. Po rozchode v týchto komplexoch sa vybrali na dlhú cestu naspäť domov na Slovensko.
„Trojdňová exkurzia bola zážitkom, kde sme spoznali nových ľudí z okolitých miest, ktorí tiež absolvovali prednášku s europoslankyňou Katkou. Získali sme nové poznatky o Bruseli a aj o Európskom parlamente, za čo ďakujeme“, zmienil sa Richard Kuropka z MsPM.
Kvetka Zambojová
mediána skupina MsPM

Študenti z Levíc navštívili Európsky parlament  Študenti z Levíc navštívili Európsky parlament

 

Prvé zasadnutie parlamentu mládeže

Mládežnícky parlament 2. februára prvýkrát oficiálne zasadol do poslaneckých lavíc.  Dvadsaťbodový program mladí poslanci zvládli za dve hodinky. Jedným z bodov rokovania bola voľba lídra a vicelídrov, ktorí budú stáť na čele počas ročného funkčného obdobia MsPM.
Novou, v poradí piatou, líderkou pre rok 2012 sa stala Dáša Tarišková z GAV, vicelídri: Jakub Varga z Animusu, Kvetka Zambojová zo SUŠ L. Bielika. Dokumentátorkou bude Mária Hudáková z OA Levice.
Hovorkyňa mediálnej skupiny: Kejtt Vavrová z PaSA
Hovorkyňa projektovej skupiny: Domči Vlčková z ICM
Hovorcom športovej-voľnočasovej skupiny: Tomi Baranovič z SpOŠ


Prvé oficiálne zasadnutie MsPM dňa 2.2.2012 líder MsPM Dáša Tarišková


 

Slávnostná inaugurácia mládežníckych poslancov

Vo štvrtok 12. januára sa v sobášnej sieni Mestského úradu v Leviciach uskutočnilo slávnostné menovanie  nových členov mestského parlamentu mládeže (MsPM)  za prítomnosti primátora mesta Štefana Mišáka, prednostu MsÚ Mariána Sokola, Martiny Gašparovej, koordinátorky MsPM, poslancov mestského zastupiteľstva, rodičov a zástupcov škôl. 22 žiakov a študentov základných a stredných škôl  v Leviciach sa prevzatím menovacieho dekrétu z rúk primátora mesta stali oficiálne členmi mestského parlamentu mládeže. „Založenie parlamentu mládeže bolo zo začiatku spojené so skepsou, ale čas ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie“, povedal vo svojom príhovore primátor. Zároveň ocenil  ich prínos pre mesto množstvom dobrých nápadov a samozrejme účasťou na rôznych aktivitách, brigádach či stretnutiach. Množstvo projektov, ktoré  MsPM zrealizoval, ich ciele a myšlienky, spomenula koordinátorka MsPM a zároveň poslankyňa MsZ Martina Gašparová. Zároveň poďakovala primátorovi za vznik parlamentu mládeže a za to, že mladých ľudí počúva a pomáha im realizovať sa.
Novinkou v zložení MsPM sú zástupcovia zo Slovenského červeného kríža a Súkromného Gymnázia Smaragd.

Slávnostná inaugurácia mládežníckych poslancov 12.1.2012 Slávnostná inaugurácia mládežníckych poslancov 12.1.2012 - menovanie koordinátorky MsPM


 

"Chatovanie" na Margite

V dňoch 3-4. júna 2011 mestský parlament mládeže výjazdovo zasadal na chate v lokalite Margita-Ilona, kde okrem množstva aktivít členovia oslávili aj svoj Medzinárodný deň detí. Privítali aj bývalé zloženie MsPM, s ktorými si vymieňali skúsenosti. Svojou účasťou ich poctil  prednosta MsÚ Ing.Sokol a poďakoval za skvelú prácu na brigáde MsPM.
Večer si mladí ľuďia pochutnali na grilovačke a príjemne si posedeli pri táboráku.

 

"Chatovanie" na Margite "Chatovanie" na Margite "Chatovanie" na Margite


 

Levická mládež ide príkladom

Približne sto mladých ľudí sa zúčastnilo III. ročníka brigády Mestského parlamentu mládeže. Svojou účasťou i prítomnosťou chceli ukázať, že im záleží na našom meste. Park M.R.Štefánika, Schoellerov park, Podhradie a Kalváriu vyčistili od špakov, skla, smetí, pet fliaš a starého lístia. Domaľovaním osadených lavičiek dokončili projekt „Krajšie je vonku ako v bare“ v parku na Pereckej ulici na Rybníkoch. Týmto šikovným mladým ľuďom patrí naša vďaka a uznanie.

 

brigáda MsPM brigáda MsPM brigáda MsPM


 

Projekt Mladým bez servítky úspešne za nami

Mládežnícki poslanci z Mestského parlamentu mládeže sa stretli v neformálnom prostredí, kde ich odborníci vyškolili na dôležité témy protispoločenskej činnosti. Školenie sa zameralo hlavne na kriminalitu a jej predchádzaniu v našom meste. Mládežnícki poslanci sa dozvedeli aj dôležité informácie o svojej samospráve, o najčastejšej protispoločenskej činnosti v meste.

Celý projekt prebiehali priateľskou formou, podané fundovanými odborníkmi v daných oblastiach. Prostredníctvom prezentácií, filmu a živých diskusií.

Hlavným cieľom projektu bolo podať mládežníckym poslancom, ktorí sú reprezentantmi mládeže v meste dôležité informácie bez nejakých okolkov, preto sme aj projekt nazvali „Mládeži bez servítky“. Poslaním bude, aby to šírili ďalej.

 

Mgr. Martina Gašparová, koordinátorka MsPM

 

Projekt "Mladým bez servítky"  Projekt "Mladým bez servítky"

Projekt "Mladým bez servítky"


 

Koncepcia práce s mládežou

     Mesto Levice schválilo Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja (ďalej len PHSR), kde sa zaviazalo pri podpore práce s mládežou vytvorit funkčnú KONCEPCIU PRÁCE S MLÁDEŽOU. Túto myšienku všetci uvítali. Este pred schválením PHSR, Slovenský institút mladeže Iuventa pripravil školenie s ohľadom na výrazný vývoj v oblasti mladežníckej politiky a práce s mládežou za posledné roky na národnej ako aj európskej úrovni. Do tohto projektu sa prihlásilo vyše 100 samospráv z celého Slovenska. Po dlhom zvažovaní Iuventa vybrala 21 z nich, ktoré vyškolí na to, aby vedeli vytvorit funkčnú Koncepciu práce s mládežou. Medzi 21 spomenutými samosprávami, nechýbalo ani naše mesto Levice. Zastúpenie, ktoré odobril primátor mesta Ing. Štefan Mišák v realizovanom projekte mala najmladšia poslankyňa a koordinátorka Mestského parlamentu mládeže (ďalej len MsPM) Martina Gašparová. Prvé školenie sa konalo v júni 2008 v Demänovskej doline. Nasledujúce sa začalo v septembri v Smoleniciach, tretie vo februári 2009 v Liptovskom Jáne a posledné v máji tohto roku, kde by  sa už mal prezentovať pracovný návrh koncepcie.


Cieľom je vytvorenie tímu na meste, ktoré bude spolupracovať a vytvárať už viackrát spomenutú koncepciu mládeže. Tím sa podarilo zostavit zo 7 ľudí. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v stredu 24.9. 2008 na pôde mesta.

Pracovní tím

Zloženie tímu: Andrea Bellušová (projektová manažérka), Alžbeta Boťanská,(šport, kultúra) Gabriela Španová (sociálna oblasť), Mgr.Miroslava Števková (Informačné Centrum mladých), Lucia Hasičová (členka MsPM), Marcel Zamboj (ÚPSVaR), Martina Gašparová (koordinátor MsPM a poslankyňa MsZ).

Na prvom stretnutí tímu pre vytvorenie Koncepcie práce s mládežou sa členovia zamerali na 5 oblastí, ktoré vzišli z prieskumu vrámci Európskeho týždňa mládeže, kde sme rozdali vyše 600 dotazníkov, v ktorých sme sa pýtali, čo mladým ľuďom v našom regióne chýba, čo by radi ovplyvnili. Na ďalších zasadnutiach tímu pre vytvorenie Koncepcie práce s mládežou sme si určili aj jednotlivých garantov za oblasti:

 

Sociálna oblasť a oblasť zamestnanosti - p. Gabriela Špaňová a Ing. Marcel Zamboj

Voľnočasové aktivity mládeže - p. Alžbeta Boťanská

Neformálne vzdelávanie mládeže - p. Zuzana Haszicsová

Ochrana životného prostredia - Mgr. Róbert Valovič

Participácia mládeže na živote v našom meste - Mgr. Martina GašparováStretnutie v Smoleniciach Školenie v Demänovskej doline
 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
22.10.2019
ÚvodÚvodná stránka