Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Projekty MŠ

„ČO SA SKRÝVA V KNIŽNICI“

Projekt „Čo sa skrýva v knižnici“ napísali autorky na základe Pedagogicko – organizačných pokynov na školský rok 2017/2018 schválených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Cieľovou skupinou sú deti od dvoch do siedmych rokov navštevujúcich materskú školu na Ul.P.O.Hviezdoslava v Leviciach, ich rodičia, starí rodičia a pedagogickí zamestnanci. Dlhodobým cieľom projektu je u detí rozvíjať predčitateľskú gramotnosť uplatňovaním špecifických metód, rozvíjať aktívne počúvanie s porozumením (čítaním veršov, rozprávok a príbehov s detským hrdinom, aktívnym zapájaním sa do aktivít školských knižníc a podobne). Pri overovaní porozumenia vypočutého textu odporúčame využívať metódy tvorivej dramatizácie. Podnecovať dospelých pre vytváranie komunikačných a literárne podnetného prostredia. Využitím kníh s obrázkami nenásilne rozvíjať aktívnu slovnú zásobu detí. V neposlednom rade podporovať vzdelávanie pedagogických zamestnancov v oblasti rozvíjania predčitateľskej gramotnosti detí.

Prínosom projektu pre materskú školu je doplnenie knižnice o detskú a odbornú literatúru. Deti boli v knižnici, kníhkupectve a na otvorených hodinách pre rodičov sa stali spisovateľmi a  knihviazačmi. Do tried a na chodby nám pribudli podnetné učebné pomôcky na rozvoj lokomotoriky. Tie nielen esteticky doplnili vymaľované priestory, ale hlavne edukáciu nenásilne priblížili rodičom.

Súčasťou projektu boli naplánované knižnice na školskom dvore, aby si deti mohli prezerať obrázky i tam. Túto časť sme pre rozsiahlu rekonštrukciu školy nezrealizovali, ale na jar knižnice určite vybudujeme, lebo sú súčasťou pripravovaného projektu „Revitalizácia školského dvora“.

Už niekoľko rokov realizujeme čítanie z prinesených kníh z domáceho prostredia. Mamičky, ockovia, starí rodičia, alebo starší súrodenci našich detí po prečítaní môžu podpísanú knihu s venovaním a s fotografiou na pamiatku venovať škole. A to sa deťom veľmi páči! Myslím si, že aj takýmto spôsobom môžeme spomaliť životné tempo a písmenko po písmenku rozvíjať osobnosť detí a tráviť s nimi oveľa viacej času.

Projekt bol realizovaný z prostriedkov dotácie z rozpočtu Mesta Levice na rok 2018.

Projekt „ČO SA SKRÝVA V KNIŽNICI“  Projekt „ČO SA SKRÝVA V KNIŽNICI“  Projekt „ČO SA SKRÝVA V KNIŽNICI“

 

Autorky projektu:

Petra Palkovičová, rodič

Katarína Olejárová,  riaditeľka MŠ                                               


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

webygroup
Deutch version
English version
Magyar verzió
14.10.2019
ÚvodÚvodná stránka